[ Web Mail ]
Güzelsu

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Casa Mobilya

Hürriyet Gazetesi - 23 Ocak 2011

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2011-05-28 00:29:13

http://www.guzelsu.com/htm/images/ms_hurriyet.jpg

MS

Gönderen: Mehmet Ercivan @ 2009-03-04 16:11:17

MS Hastalarına mucize İlaç  
Paris - Multiple Skleroz (MS) hastalarının yürüyüşü bir ilaç sayesinde düzeldi.ABD'nin Rochester Üniversitesinden Andrew Goodman ile ABD ve Kanada'daki 33 MS merkezinden meslektaşının 18 ila 70 yaşındaki MS hastası 301 kişi üzerinde yaptığı klinik araştırma, Fampridin adlı ilacın hastaların yürümesini düzelttiğini gösterdi.

Araştırmacılar, MS hastası bir gruba 14 hafta boyunca günde iki kez 10 mg Fampridin, diğer gruba placebo verdi. Fampridin alanların yürüme hızı yüzde 35, placebo alanlarınki ise yüzde 8 arttı.Bilim adamları, ilacın, sinir liflerinin etrafını saran koruyucu miyelin kılıfının kaybına (demiyelinizasyon) etki etmediğini, ancak sinir liflerinin ileti hızına katkıda bulunduğunu vurguladılar.Araştırma "The Lancet" dergisinde yayımlandı.İlacı geliştiren Acorda Therapeutics şirketi, ilacın piyasaya sürülme izni için bu ay Amerikan Gıda ve İlaç Dairesine başvurmuştu.

MS, beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfla (miyelin kılıfı) ilgili bir hastalık olarak biliniyor. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer alıyor, bu sertleşmiş
alana plak deniyor. Plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabiliyor ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebiliyor.Belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklılık gösteriyor. Bunlar arasında halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozukluğu, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, idrar kaçırma veya yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı sayılabiliyor.


D VİTAMİNİ

Gönderen: Mehmet Ercivan @ 2009-02-05 12:32:20

D vitamini, MS hastalığından koruyabilir  
Ankara (AA)- Her gün D vitamini almanın, Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanma olasılığını azaltabileceği bildirildi.

Oxford Üniversitesinde Klinik Nöroloji bölümünde görevli profesör George Ebers, İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın kökenleriyle hem genler hem de çevrenin doğrudan bağlantısı olduğu yönünde sağlam kanıt bulunduğunu savunarak, yaptığı araştırmada, hamilelik sırasında ve çocuklukta D vitamini eksikliğinin, kişinin küçük yaşta bu hastalığa yakalanma olasılığını artırabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ebers, D vitamini eksikliğiyle bağlantılı, genetik açıdan MS hastalığına savunmasız olma ihtimalinin nesilden nesile aktarılabileceğini belirterek, bu olasılığın, hamile kadın ve küçük çocuklara, D vitamini verilmesiyle önemli ölçüde azaltılabileceğini kaydetti. George Ebers ve ekibinin araştırmasında, vücudun güneş ışığı alarak
ürettiği D vitamininin, MS'ye yakalanma olasılığını üç katı artırdığı tespit edilen, belirli bir genetik varyantı etkilediğini gösterdi. Ayrıca D vitamini eksikliğinin bu varyantı değiştirerek, bağışıklık sisteminin normal işleyişini engellediği belirtildi.

Haberde, 100 bin kişide MS hastası olanların sayısının bazı ülkelere göre şöyle sıralandığı kaydedildi:

Kanada'da 240, İskoçya'da 150 ila 200, Norveç'te 110, İngiltere ve Galler'de 90 ila 110, Avustralya'da 78, İspanya'da 59 ve Brezilya'da 18.Merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığı, beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozuyor.

TEDAVİSİ MÜMKÜN OLAN BİR HASTALIKTIR

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-09-06 12:43:51

MULTİPLE SKLEROZ TEDAVİSİ

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-09-06 12:37:09

MS de mucize

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-08-13 15:11:47

MS Hastalığında kök hücre tedavisi

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-08-13 14:38:05

Bu yöntem bazı ms hastalarına uygulanıyor ama deneme aşamasında...

MS Hastalığı

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2008-08-13 14:23:53

MS HASTALIĞI

Sayfa: 1
 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri | Teknik Altyapı