[ Web Mail ]
Güzelsu

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Casa Mobilya

29 Mart 2006 Tam Güneş Tutulması (Solar Eclipse 2006)

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2006-02-26 21:54:32

29 Mart 2006'da gerçekleşecek olan tam güneş tutulması yöremizden de gözlenebilecektir. Güneş tutulması gölgesinin merkezi Akseki'nin çok yakınından geçmektedir. Ayrıntılı harita için tıklayınız (86 Kbayt). Nasa'nın hazırlamış olduğu harita için tıklayınız (128 Kbayt).

Tutulmayı gözlemek isteyenler için konaklama bilgileri:

Duruk Otel:

Yer: Akseki, Antalya
Web: http://www.durukotel.com
Tel: 0 242 678 2186 ve 0 242 678 1113
Faks: 0 242 678 2187 ve 0 242 678 1394
E-posta: durukotel@durukotel.com

Güneş Tutulması Hakkında Genel Bilgi:

Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bazı koşullarda Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi sonucu Güneş Tutulması meydana gelir. Tam, halkalı veya parçalı olmak üzere üç tip Güneş tutulması olabilir. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığı ile, parçalı oluşu da Ay, gözlem yeri ve Güneş'in tam olarak aynı doğrultuda omamasıyla ilgilidir.

29 Mart 2006 tarihinde, tam tutulma evresi yaklaşık 4 dakika sürecek olan bir Tam Güneş Tutulması olacaktır. Bu tutulma, Brezilya'nın doğu kıyısında Güneş'in doğuşu ile başlayacak ve Atlas Okyanusu boyunca devam edecektir. Gana'dan Afrika kıtasına çıkan tutulma gölgesi, Nijerya ve Libya boyunca Sahra Çölü'nü geçerek Akdeniz'e ulaşacaktır. Antalya kıyılarından yurdumuza girecek olan tutulma gölgesi, saatte yaklaşıl 3250 Km hızla Ordu ilimize kadar uzanan 165 km genişlikteki bir bölge üzerinde yoluna devam edecektir. Buradan sonra Karadeniz'e geçecek olan tutulma gölgesi Gürcistan'da yeniden karaya çıkarak Hazar Denizi'nin kuzeyi ve Kazakistan'dan sonra günbatımından Moğolistan'da sona erecektir. (http://www.tug.tubitak.gov.tr/tutulma)

Click here for English

Vaatler tamam, çalışmalar devam.

Gönderen: Nadir Minnetoğlu @ 2005-08-11 12:09:42

          Bir süredir sitemizde dile getirilen ve gelenekselleştirilmesi düşünülen tanışma, kaynaşma ve dostlukların pekiştirilmesi amaçlı pikniğimizin ilki 7 Ağustos 2005 pazar günü Çataloluk'ta gerçekleştirildi. Güzelsu'lu olmayı yüreğine kazımış bu seçkin topluluğa  kilometreler bile engel olamamış, Konya, Ankara, Istanbul ve Muğla'dan sırf bu organizasyon için katılımların olduğu memnuniyetle gözlenmiştir. Takdire şayan bir hoşgörü ve paylaşımın yaşandığı piknikte herşey o kadar içten idi ki; ancak bu kadar olabilirdi. Katılımcıların ben de birşeyler yapayım isteği pikniği şekillendirdi. Eti pişiren kişilerden hiçbiri belki de bir dikisini (parçasını) bile kendi yemeden başkalarına ikram ettiğini gözlemledim ki... aman allahım, hissedilen gerçek Güzelsu'luluk bu olsa gerek.

            Değerli büyüğümüz Aydın Atalay'ın öncülüğü ile dile getirilen ve gönüllülerin gayretleri ile hayata geçirilmeye çalışılan çevre düzenleme ve bordör çalışmaları hızla devam ediyor. Şadırvan ve Atatürk büstündeki restore ve çevre düzenlemesi yeni çalışmalarla köyümüze yakışır bir hale getirildi.

  

 


Sayfa: 1
 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri | Teknik Altyapı