[ Web Mail ]
Güzelsu

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Casa Mobilya

Güzelsu Hikayeleri

Gönderen: Adil Çancı @ 2006-03-26 01:30:00

OBA:

Yıl 1945  Durmuş Ali Ercivan ile Mustafa Çancı Fehmi Öztekinin evinin üstündeki harmanlara bir oba yaparlar.10-11 yaşlarındalar.Obada otururken uzaktan iki kişinin yanlarına yaklaşmakta olduklarını görürler.Birinin elinde takımda sigara var.Sigara içerek geliyor.Yanlarına gelirler "Kim yaptı bu obayı " diye sorarlar.Onlarda biz yaptık derler.Çekilin bakalım şuradan deyip çocukların obalarını yıkarlar.Bunlarda kendileri ile aynı yaşta veya bir iki yaş büyüktürler.Sonra giderler.Çocuklar oradan geçen Nahide Akgül'e kim bunlar diye sorarlar.O derki "Bunlardan birine saatçının Sami(elinde sigara olan) birinede mehmet efendinin Alper derler "der. (Sami Erdem ve Alper Öztekin)Aynı köyde aynı yaşlarda olmalarına rağmen onları tanımıyorlardır.Çünkü aynı okulda olmalarına rağmen okulda 200 civarı talebe vardır ,onlar büyük sınıftadırlar (5.sınıf) ve ayrıca da Durmuş Ali Ercivan ile Mustafa Çancı  yukarı mahalleli olduklarından aşağı mahalleye inemiyorlardır.Çünkü o zamanlar yukarı mahalleli çocuklar aşağı mahalleye inemezlermiş.

-Yine bir gün Durmuş Ali Ercivan ile Mustafa Çancı aşağı mahalle nasıl bir yer gidelim bir bakalım diye kimselere gözükmeden aşağı mahalleye inerler.Şadırvanın oralara geldiklerine karakolun olduğu yerden bir bağırma sesleri yükselir.Eyvah aşağı mahallenin çocukları bizi gördü dövecekler diye arkalarına bakmadan kaçarlar.

ARABA:

1946 da köye ilk araba gelir.Chavrolet bir kamyon.Herkes camöne toplanır.Ahmet Çavuşun Ali (Şapçı) kamyona meraklı gözler ile bakmakta olan köyün çocuklarına "Çocuklar bu araba ne yer ne içer hemen gidin evinizden burma* getirip önüne atın " der.Çocuklar koşar evlerinden burma getirip kamyonun önüne yesin diye atarlar.

*Burma:  Baharın kesilen otlar kıvrılarak kurutulur.Kışın hayvanlara verilir. hayvan yiyeceği.

KİREMİT YAĞI:

Köyün nüktedanlarından Ahmet Çavuş Ali (Şapçı) bir gün evin çatısında kiremit örtmektedir.Oradan geçen köy çocuklarından Abdullah Coşkun'a (Lakabı Garazor)"hemen Asım Usta 'ya git  kiremit yağı algel der.Koşarak Asım ustanın dükkanına  gider "Asım amca Ali amca kiremit yağı istiyor der.Oda ben onu Akhasana verdim git ondan al der .O koşarak uzaklaşır.O sırada dükkanda bulunan Alper Öztekin bu kiremit yağı ne acaba nasıl bir şey diye düşünür.Bu arada dükkana İsmet Gökşen gelir.O da" Asım amca Ali amca kiremit yağı istiyor der. Oğlum onu Akhasana verdim.Git ondan al derken .Az önce koşarak Akhasana giden Abdullah coşkun gelir Amca ondada yokmuş der.Bunu duyan İsmet Gökşen bunlar bizimle dalga geçiyor diyerek oradan uzaklaşır.

Bu hikayeler Mustafa Çancı ve Alper Öztekin tarafından 1945-46 larda 10-11 yaşlarında iken yaşanmış olan çocukluk anılarıdır.Kendilerine teşekkür ederim.Hikayede adı geçenlerden ebediyete intikal edenlere Allahtan Rahmet yaşayanlara uzun ömürler dilerim.

Eee...Demek ki buraya kadarmış.!

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-12-08 09:20:26

 Yaz aylarında,belki baharda Güzelsu'luyuz.Aradan bir iki ay geçene kadar da yaşadıklarımızı anlatır,avunuruz.

Yöremiz,yaylamız ve hikayelerimiz

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-11-22 17:13:10

 Köyümüzün geçmişinde yaşanmış olaylar ve konular var.Bunların bazıları, Evlek yaylasının bir kabak yağa verilmesi,nedenleri.Eski köyler arasındaki kavgalar ve nasıl tatlıya bağlandığı...

Güzelsu orman olacak

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-10-31 16:50:54

  Rahmetli Kocaoğlu Dedem(Mehmet kocaoğlu) çocukluğumda ormanlık bir alanı gösterip, oğlum, dedi;evveli buralı bizim bağımızdı...

Yayla obalarının dikmeleri

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-10-21 11:02:41

Yaylaya gitmeme kararı alınmıştı.Oysa bizler her yıl yapılan bu göçün anılarıyla dolu çocukluğumuzu,yeniyetmeliğimizi yaşamaya devam etmek istiyorduk.

Frenk kundurası

Gönderen: Mehmet Çakıroğlu @ 2005-10-14 09:50:17

Tam peygamber efendimize layık...

Bi zaman köyde birisi frenk kundurası giymiş.Fakat köylü bunun müslümanlığa uygun mu değil mi?Bir müslümana bu gavur icadı ne zarar verir diye ikircikli kalmış.Sonunda bir bilen olarak ilmine inandıkları ALİEFENDİ Hoca'ya sormuşlar.

Aliefendi Hoca şöyle bir bakmış.Aaah! Demiş.Tam Peygamber Efendi'mize layık bir şey.Demişler hocam.Ama hocam Peygamberimiz böyle bir şey giymemişti ya! Aliefendi Hoca bugün Müslümanlığın uygar anlayışının köyümüzde ne zamanlarda nasıl anlaşılabildiğini ifade eder bir üslupla: Yoktu ki giysin .demiş

FUTBOL TAKIMI

Gönderen: Özdağ Çancı @ 2005-04-02 23:18:40

ZENGİLE COM DA BİR RESİM GÖRDÜM GÜZELSU FUTBOL TAKIMI .HOŞUMA GİTTİ.ÇÜNKÜ BENDE VARIM _OLMASAM DA GÜZEL_ FORMA YAPTIRDIK.O YIL

1986.BÜTÜN KOMŞU KÖYLER İLE MAÇ YAPTIK. ÇALTILI ÇUKUR BİZİ 5-2 YENDİ.

ADAMLARIN SAHASI BİZİM MIŞIK YOLU GİBİYDİ.

MANAVUL SORMAYA GEREK YOK.BİZ ONLARLA BİR KAVGA EDERİZ SONRA YENERİZ.AMA EN İYİ ARKADAŞLARIMIZDA ORADADIR.

HEM ORADA HEM ZEKİ ÇUKURUNDA.

MURTİÇİ 2-1 YENDİK.GÜZEL GÜNLERDİ KEŞKE HER KÖYDE BU ORGANİZE OLSA DA BİZLERDE DESTEK VERSEK O GÜNLERİ BU GENÇLERİMİZ YAŞASA DERİM.

.

Cennet Çok Kalabalıktı

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-02-18 01:48:44

Kıymetli Hemşehrilerim;
Köyümüzün geçmişi konusunda genç nesillerin bilgi sahibi olması amacıyla merhum Mehmet Öztekin’in yazmış olduğu kitaptan bazı bölümleri sitemize koymuştum.Yine bu konuda 1920 li yıllarında kendi hayatı ile birlikte köylümüzün yaşantısını gözlemleyerek roman haline getiren hemşehrimiz merhum Cavit ÜNAL’ın “CENNET ÇOK KALABALIKTI” adlı 1994 yılında yazmış olduğu romanı da önemli bir kaynaktır.Bana göre her Güzelsulunun okuması gereken bir roman.Köyümüzün geçmişi hakkında çok ilginç gözlemlerin olduğu bir eser.Bu kitaptan da Güzelsudaki yaşamı sergileyen bazı bölümleri sitemize aktarmak istedim. Merhumun ruhu şad olsun.

Adil ÇANCI

Sayfa: 1
 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri | Teknik Altyapı