[ Web Mail ]
Güzelsu

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Casa Mobilya

Beni Hatırla
» Yeni Kullanıcı Kaydı
» Şifremi Unuttum
0 üye, 0 ziyaretçi bağlı durumda

Casa Mobilya

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2008-03-17 10:50:43

Çanakkale Savaşı'nda şehit olan tüm askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz ...

Çanakkale'de Huzur İçerisinde Yatan Aksekili Şehitler

(Aksekili Şehitler'in manevi kabirleri iki günlük ziyaret neticesinde -görüldüğü kadarıyla- fotoğraflanmıştır)

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE FOTOĞRAFLAR İLE GÜZELSU VE GÜZELSULULULAR.

Gönderen: Ertuğrul Erdem @ 2005-11-05 00:37:45

Sitemize rastgele ulaştım.Son 10 gündür tüm yazı,belge,kroki,resim,fotoğraf ve üyeleri tek tek inceledim.Şunu anladım ki bu sitenin her yönden desteklenmesi ve büyütülmesi lazım.

Siteyi genel olarak inceleyince benim gibi fotoğrafa meraklı pek çok üyenin olduğunu memnuniyetle gördüm.(Yaklaşık 17 kişi fotoğraflarıyla katkı sağlamış.)Hemen aklıma 'Güzelsu fotoğraf çalışma grubu'gibi enerjisini bu işe yoğunlaştıracak bir oluşum geldi.Bu oluşumun öncülüğünde iki önemli çalışma yapılabileceğini düşünüyorum:

1) Öncelikle Güzelsu ve Güzelsuluya ait geçmişten günümüze,mümkün olan tüm fotoğraflara ulaşmak daha da önemlisi bunlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek.(Sitede şu ana dek 241 adet tarihi fotoğraf kaydı var.Ben 3-5 bin civarında tarihi fotoğrafa ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum.)

2) Geçmişte yapılamayanlardan derslerde çıkartarak günümüz Güzelsu ve Güzelsuluya ait ne yapılabilir? Yapılanlara ne eklenebilir? Binalar ve insanlar yani tarih yok oluyor.Kimbilir kayıda alınmayan neler geldi geçti? Düşündükçe içim sızlıyor.Bu durumda zaman kaybetmeksizin fotoğraf projeleri hazırlamamız gerekir.Bu projelerin ana ve alt başlıkları ne olacak,kimler görev alacak,tarihi fotoğraflara ve bilgilerine nasıl ulaşılacak,gerekirse evlere bizzat gidilerek kimler tarafından fotoğraflar toplanacak?

Bu ve bunun gibi sorulara verilecek CEVAPLARLA kısa sürede çalışma grubunun ve yöntemlerin oluşturulup, tarihi sorumluluk içinde uzun zaman ve yoğun emek gerektiren bu çalışmayı yapabilecek potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla Dr.Ertuğrul ERDEM

Aksekili Şehitler

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-09-22 23:44:39

Aksekili Şehitler sayfasına gitmek için tıklayınız.

Güzelsu Tarih Cetveli

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-04-02 22:50:52

Lütfen Tıklayınız ...

Osmanlı Arşivinden Alıntılar

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-03-29 23:37:58

Bu yazıdaki tüm bilgiler mahmutlu.com sitesinden alınmıştır.

Aşağıda göreceğiniz tablolardaki bütün bilgiler (noktasına, virgülüne varıncaya kadar aslına sadık kalınarak) Osmanlı arşivlerinden alınmış bilgilerdir ve Gazi Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden Prof. Dr. Kazım Kopraman ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden Doç. Dr.  Akif Erdoğdu'nun araştırmalarıyla gün ışığına çıkarılmıştır. Ayrıca İsmail Hakkı Konyalı'nın ALANYA, Hasan Hüseyin Uçar ve Ahmet Ali Uçar'ın SADIKLAR KÖYÜ isimli kitaplarından yararlanılmıştır.

Akseki toprakları, Fatih Sultan Mehmet zamanında 1472'de tamamıyla Osmanlı idaresi altına girdikten sonra Alanya sancağına bağlı bir nahiye haline getirilmiştir. 1520 tarihli, Yavuz Sultan Selim devri Osmanlı kayıtlarına göre Alanya'nın 10 nahiyesinden birisi Çöngere (Kenger)’dir.  Çöngere, Güzelsu’nun bağlı olduğu nahiyedir. (T.C. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, 990 numaralı defter)

Akseki'ye Dair ...

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-03-24 19:52:24

Yazan: Mehmet Bedel, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi

Akseki Dergisi, Yıl: 1 Sayı: 1 Temmuz 1967

Adı Güzel Kendi Güzel Bir Bucak: Güzelsu

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-03-20 23:34:04

Yazan: Mustafa Çancı

Akseki Dergisi, Yıl:1 Sayı: 5 Kasım 1967

Güzelsu'nun Tarihi Hakkında Bir Dipnot

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-02-14 01:58:59

Güzelsu'nun milattan öncelere dayanan uzak tarihi konusunda yapılmış olan sınırlı çalışma ve neticesinde sınırlı bilgi vardır. Bu çalışmaların bir kısmına kitaplar bölümünden erişilebilir. Yeni bilgiler ve belgeler bu bölümde paylaşılacaktır.

Güzelsu'nun yakın tarihi (Cumhuriyet öncesi ve cumhuriyet sonrası dönem) konusunda en değerli kaynaklarımız hemşerilerimizin otobiyoğrafileridir. Bu otobiyoğrafilerden ve olası diğer kaynaklardan alınan bilgiler bu bölüm altında paylaşılacaktır. Otobiyoğrafilere kitaplar bölümünden erişilebilir.

Güzelsu'nun uzak ve yakın tarihi hakkındaki tüm bilgi/belgeleri kaynak gösterek yorumsuz bir şekilde ziyaretçilere ulaştırmak hedeflenmiştir. Yorum okuyucunundur.

Güzelsu'nun Tarihi

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-02-06 23:43:59

Güzelsu - Sülles - Siliyadis

Güzelsu tarihine ışık tutacak hatıralar Emk.Öğr.Mehmet Öztekin

Gönderen: Adil Çancı @ 2005-02-01 02:12:26

Tarihimize Işık Tutan Yazılar

Gönderen: Bilge Karabacak @ 2005-01-22 04:23:34

Tarihimiz bu yazılarda ...

Sayfa: 1
 
 
Favorilerime ekle | Giriş Sayfası Yap | Site Haritası | Site İlkeleri | Teknik Altyapı